Iskolai közösségi szolgálat
Kötelező 50 óra közösségi munka az érettségihez.
LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK AZ IKSZ-RŐL
Az iskolai közösségi szolgálatot (Iskolai Közösségi Szolgálat = IKSZ) több jogszabály szabályozza. A szakképzésre vonatkozóan a 12/2020. (II.7.) Korm.rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról 7.§ az irányadó.
A tanulónak az érettségi megkezdéséig 50 óra iskolai közösségi szolgálatot kell teljesítenie (az előrehozott érettségi akkor is megkezdhető, ha nincs meg az 50 óra).
Milyen intézmények lehetnek fogadóintézmények?
Azon állami, önkormányzati, civil, nonprofit szervezetnél, illetve a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó szervezetek, amelyek a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendeletben felsorolt területeken végzik a tevékenységüket, és a feladatkörük ellátásából adódóan alkalmasak a tanulók fogadására, továbbá a rájuk vonatkozó jogszabályokban megfogalmazott feltételeknek eleget tudnak tenni. Ide tartozik minden nevelési-oktatási intézmény is. Jó, ha ezek olyan szervezetek, amelyek önkéntesség terén már tapasztalatokkal rendelkeznek, de ennek igazolása nem előfeltétel. Az iskolai közösségi szolgálat keretei között folytatható tevékenységek területei:
a) egészségügyi,
b) szociális és jótékonysági,
c) oktatási,
d) kulturális és közösségi,
e) környezet- és természetvédelmi,
f) katasztrófavédelmi,
g) közös sport- és szabadidős tevékenység óvodáskorú és sajátos nevelési igényű gyermekekkel, idős emberekkel,
h) az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területen folytatható tevékenység.
Együttműködési megállapodás kötése a fogadóhellyel:
– A tevékenység megkezdése előtt szükséges a kapcsolatfelvétel a fogadó szervezettel, ha a tanuló az IKSZ-et nem intézményen (BGSZC II. Rákóczi Ferenc Technikum) belül teljesíti.
– A tanuló a fogadóhely alapadatait (fogadóhely neve, kapcsolattartó neve és e-mail címe, telefonszáma) az iskolában leadja az IKSZ-koordinátornak (Gál Katalin igazgatóhelyettesnek). Az IKSZ-koordinátor felveszi a kapcsolatot a fogadóhellyel, elküldi a szükséges dokumentumokat.
– Csak a megállapodást követően (együttműködési megállapodás megkötése, eljuttatása a 2 fél részére) kezdődhet meg a tevékenység.
Teljesítési napló vezetése:
A tevékenység/ek követésére a tanulónak közösségi szolgálati naplót kell vezetnie. A közösségi szolgálati napló teljesítési napló részébe
– tanítási napon min. 1, max. 3 óra,
– tanítási napokon kívül min. 1, max. 5 óra írható be.
1 óra = 60 perc
A fogadóhely megközelítésére szükséges utazási idő nem számolható bele az óraszámba. A fogadóhelyen tényleges tevékenység időtartama írható be a teljesítési naplóba.
Egyéb információk:
– Nem hiányozhat a diák közösségi szolgálatra hivatkozva tanóráról, az IKSZ tanórán kívüli tevékenység.
– Az 50 óra iskolai közösségi szolgálatot ajánlott és célszerű a 9-10-11. évfolyamon elvégezni.
– A tanuló által végzett tevékenységnek anyagi érdektől függetlennek kell lennie:
Az iskolai közösségi szolgálat teljesítése során egyik félnek sem származhat anyagi haszna a tanuló tevékenységéből. A tanulók olyan tevékenységet sem végezhetnek, amely bármely intézmény munkatársainak előírt kötelessége, amelyért egyébként ellenszolgáltatás járna, szakképzett munkaerő végezné, illetve amelynek elvégzésére megbízás vagy munkaviszony létesítésére lenne szükség. Nem vehet részt a tanuló olyan tevékenységben, mely bármely intézmény vállalkozási, gazdasági tevékenységéhez kapcsolódik. A tanuló által végzett tevékenységet úgy kell meghatározni, hogy az egyfelől megfeleljen az ő életkorának, képességeinek és a közösségi szolgálat előírásainak, elveinek; másfelől a tanuló általa megtapasztalhassa az önzetlen segítés, az adás örömét. Az iskolai közösségi szolgálat feladatainak teljesítésekor a tanulóban, szülőben ne merüljön fel az „ingyenmunka” képzete.
Praktikus és fontos tudnivalók az IKSZ-ről:
https://yelon.hu/2020/08/04/iskolai-kozossegi-szolgalat/
Ha kérdésük van, akkor forduljanak az osztályfőnökhöz, vagy az IKSZ-koordinátorhoz (galkat@rakoczif.hu).