Mit nevezünk iskolai közösségi szolgálatnak?
Az iskolai közösségi szolgálat egy szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység, amely a helyi közösség érdekeit szolgálja, miközben biztosítja a résztvevők személyes fejlődését és tanulását is.
Ilyen tevékenység lehet például a szomszédos óvoda rozsdás kerítésének lefestése, udvari játékainak rendbehozatala; segítségnyújtás rászorulóknak, műsor, beszélgetés egy idősek otthonában vagy gyermekotthonban; kórházi játszóház szervezése beteg gyerekek számára; a helyi park kitakarítása; karácsonyi ajándékgyűjtő akció, ruha és élelmiszergyűjtés; állatmenhelyen karbantartási munka végzése és kutyasétáltatás; korrepetálás, mentorálás hátrányos helyzetű gyerekek körében – és a sort folytathatnánk szinte a végtelenségig.
Miért is jó neked az IKSZ?
- Új élmények! Ha még nem tudod, hogy merre indulj el, milyen területen szeretnél továbbtanulni vagy dolgozni, remek alkalom arra, hogy kipróbáld magad minél több helyen.
- Szerezz barátokat! Szélesítheted a látóköröd azáltal, hogy különböző embereket ismersz meg.
- Hozd felszínre az eddig ismeretlen képességeidet! Az új tapasztalatokkal jobban megismered önmagad.
- Problémamegoldás felsőfokon! Új kihívásokkal új módszereket ismerhetsz meg, amelyeket a saját életedben is kamatoztathatod.
- Adni jó! Jó ügy érdekében jót tenni egy olyan érzés, amit mindenképp megéri megtapasztalni.
Teendőid az Iskolai Közösségi Szolgálat teljesítéséhez
- lépés: Kitöltöd a jelentkezési lapot az adott tanévre.
- lépés: Választhatsz közösségi szolgálati helyet az iskolánk kínálatából, melyet a honlapon találsz, vagy te keresel egy közösségi szolgálatos lehetőséget.
- lépés: Megérdeklődöd, mit csinálhatsz a neked szimpatikus helyen, mikor mehetsz és mennyi időt tölthetsz ott.
- lépés: Jelzed választásodat osztályfőnöködnek, aki kapcsolatba lép az iskolai közösségi szolgálatért felelős személlyel. Ők vagy rögzítik jelentkezésedet a saját programban, vagy felveszik a kapcsolatot a választott hellyel.
- lépés: Megfelelő előkészítés és felkészítés után elkezded a választott tevékenységet.
- lépés: A teljesített órákról naplót vezetsz, aláírt igazolást kérsz az elvégzett órákról.
- lépés: Naplódat bemutatod osztályfőnöködnek és a közösségi szolgálatért felelős személynek, majd beszámolsz az élményeidről, tapasztalataidról.
- lépés: Ha eléred az 50 órát, minden rendben, megnyugodhatsz! Köszönjük a munkádat!
Ha még mindig nem érzed magad elég tájékozottnak, keresd fel a http://www.kozossegi.ofi.hu/ honlapot, ahol mind a jogszabályi keretekről, mind esetleges fogadó intézményekről, mind a rád váró feladatokról alapos és közérthető információt gyűjthetsz.